http://chatenet.pl/modele/ch32pick-up/

Pewna osoba zainteresowała nas tematem tak zwanych microcarów czyli czterokołowców lekkich klasyfikowanych w kategorii l6e – waga poniżej 350 i prędkość ograniczona do 45 km na godzinę.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

foto pochodzi z: http://chatenet.pl/modele/ch32pick-up/

Samochodem na dowód

Temat tym bardziej nas wciągał im więcej opinii widzieliśmy na ten temat.

Wiele osób twierdzi, że takimi pojazdami można kierować na podstawie dowodu osobistego tak jak motorowerem.

Uprawnienia do prowadzenia L6e według sprzedawców

Tego typu opinie najczęściej wydają sprzedający takie pojazdy.

Dla przykładu:

 • sprzedajemy.pl

Mam do sprzedanie auto na które nie potrzeba prawa jazdy (wystarczy mieć ukończone 18 lat lub posiadać kartę motorowerową / prawo jazdy AM )

 • otomoto.pl

Opis pojazdu

Grecav eke czterokolowiec lekki, silnik 505 ccm diesel moc 5 koni, waga 349 bez prawa jazdy, wystarczy dowód osobisty,
 • allegro.pl

microcar SIMCA JDM AMBIZJA wersja SPORT SAMOCHODEM MOŻNA JEŹDZIĆ BEZ PRAWA JAZDY SAMOCHÓD JEST JUŻ ZAREJESTROWANY W POLSCE (posiada ważny przegląd i ubezpieczenie ) możliwy transport na terenie całego kraju Kategoria L6E W dowodzie rejestracyjnym i badaniu technicznym: czterokołowiec lekki Można jeździć posiadając jedynie dowód osobisty

pojazd samochodowy inny czterokołowiec lekki AIXAM City o przebiegu 25 tys.km, auto jest zarejestrowane w kategorii L6E to znaczy ze jego masa własna i moc pozwala na poruszanie sie tym pojazdem juz od 14 lat . Wystarczyło mieć uprawnienia do kierowania motorowerem żeby prowadzić pojazd w tej kategorii. Podobno można tez jeździć jak zabiorą prawko za punkty, lub alkohol.

Niemniej jednak wielu urzędników twierdzi, że wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM lub B1.

Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku w naszej ocenie nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Artykuł 6 pkt. 1 ustęp 1 tej ustawy stanowi:

Prawi jazdy (AM – przyp. redakcji) stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

a) motorowerem,

b) czterokołowcem lekkim;

Więc te dwa pojazdy znalazły się w jednym worku. Czytając dalej ustawę  w artykule 133 pkt 3 czytamy:

Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.
Stanowisko POLICJI  w sprawie uprawnień do kierowania L6e

Dlatego poprosiliśmy o opinie Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Oto jednoznaczna odpowiedź:

Witam, 
Ust. 3 art. 133 ustawy o kierujących pojazdu jest przepisem o szczególnym charakterze, sankcjonującym prawo, które obowiązywało wcześniej, tj. przed dniem 19 stycznia 2013 r., w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Konkretnie chodzi o przepis, który wskazywał, że od osoby, która ukończyła 18 lat nie wymaga się uprawnienia do kierowania motorowerem. Obecnie do kierowania motorowerem wymagane jest prawo jazdy (co najmniej) kat. AM, a wskazany przez Państwa przepis jest wyjątkiem od zasady. 
W praktyce motorower jest często utożsamiany z czterokołowcem lekkim, który jest pojazdem samochodowym. Do tego dochodzi błędna interpretacja przepisów, która polega na objęciu wyjątkiem, o którym mowa w art. 133 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, nie tylko motorowerów, ale również czterokołowców lekkich.         
Z poważaniem
kom. Jacek Giszczak
ekspert
Wydziału Opiniodawczo – Analitycznego
Biura Ruchu Drogowego
KGP

 

Ta odpowiedź w ocenie naszej redakcji jest jednoznaczna i jasno przedstawia to, że osoby które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku mogą prowadzić na podstawie dowodu osobistego motorower, ale nie czterokołowiec lekki.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa o prowadzeniu czterokołowców lekkich i motorowerów

Pomimo jednoznacznej opinii Polskiej Policji zadaliśmy teżto pytanie Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa.

Szanowni  Państwo,

obecnie do kierowania czterokołowcami wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM – w przypadku czterokołowców lekkich, lub B1 – w przypadku pozostałych czterokołowców.

Zgodnie z art. 133 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami osoba, która przed dniem wejścia w życie ustawy (19 stycznia 2013 r.) ukończyła 18 lat, ma uprawnienia do kierowania motorowerem na terytorium RP. Oznacza to, że na podstawie dowodu osobistego może kierować wyłącznie motorowerami, a nie czterokołowcami.

Do dnia wejścia w życie ww. ustawy do kierowania czterokołowcami upoważniało prawo jazdy kategorii B1 lub wyższej.

Z poważaniem

Szymon Huptyś

Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że sprzedawcy używanych microcarów w naszym kraju celowo wprowadzają w błąd kupujących by na nieświadomości zarobić?

 

14 komentarzy

 1. No ok a jak się to ma skoro w 2011 r mogłem jeździć na dowód osobisty a w a od 2013 już nie ,tylko w moim przypadku w 2011 miałem już 18 lat a ustawa nie działa wstecz z tego co wiem i nie zabiera się praw nabytych to jak to w końcu jest bo wygląda to tak że np mając Skodę fabie jeździmy na kat b prawa jazdy a za rok wychodzi ustawa gdzie zabrania nam jeździć składa fabia bo wymagane jest inne prawo jazdy jak to w końcu jest ?

  1. Author

   Prawo nigdy nie będzie doskonałe, a służby nie są od tworzenia tylko od działania w oparciu o istniejące przepisy. Niedługo opublikujemy materiał o przypadkach karania kierujących czterokołowcami lekkimi (L6E) przez policję i sądy.

 2. Witam,
  mam pytanie czy jak zostały mi zabrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości na 50 ,czy w tym przypadku mogę jeździć czterokołowcem lekkim na dowód osobisty mam 37 lat i muszę wozić dziecko do szkoły.

  1. Author

   Witamy. Niestety nie można prowadzić czterokołowców lekkich na podstawie dowodu osobistego. Wymagane jest prawo jazdy. Przygotowujemy materiał na temat kar za takie wykroczenie w oparciu o wyroki sądowe.

   1. To czekam bo jakoś ludzie jeżdżą i nie słyszałem nic o karach

 3. Witam. Mam pytanie na ktore zaden nie moze mi odpowiedziec nawet STAROSTWO. POSIADAM KARTE MOTOREWOROWA WYDANA 18.07.1994.R CHCIALEM WYMIENIC NA KAT AM. W STAROSTWIE NABRALI WODE W USTA I NIC MI NIE ODPOWIEDZIELI KAZALI CZEKAC MUSZA TO SPRAWDZIC ,JUZ CZEKAM DRUGI ROK NA ODPOWIEDZ. PROSZE O ODPOWIEDZ GDYZ KUPILEM CZTEROKOLOWCA LEKKIEGO I NIEWIEM CZY DALEJ MOGE JEZDZIC NA DOWOD OSOBISTY ‘;

 4. Pojęcie czterokołowca lekkiego jest mylące. Nie ma w polskich przepisach pojęcia “L6E”, więc zostaje kwestia zarejestrowania takiego pojazdu. Jeśli diagnosta zarejestrował (bądź zarejestruje) taki pojazd jako motorower (podobnie jak pojazdy velorex o pojemności do 49ccm) to można się nim poruszać na dowód osobisty zgodnie z polskim prawem, jeśli pojazd otrzyma rejestrację/homologację jako lekki pojazd specjalny kierującego dotyczą inne przepisy. Warto jednak zauważyć, że Policja nie ma prawa kwestionować obowiązujących przepisów i żądać od kierującego “motorowerem” prawa jazdy. Przy założeniu, że takowe nie zostało mu odebrane, a w szczególności nie orzeczono wobec niego zakazu kierowania pojazdami, może on poruszać się pojazdem zarejestrowanym jako motorower na terytorium Rzeczypospolitej na podstawie dowodu osobistego.

  1. Author

   A Pan z WRD KSP zna taki akt jak “Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 6 października 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach” ?

   L6e to oznaczenie homologacyjne, które znajduje się w polskich przepisach.
   Dokłądnie jest to opisane w akcie który można znaleźć pod poniższym linkiem:
   http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061891398/O/D20061398.pdf

 5. mialam 60 lat jak kupilam czterokolowiec letki 349 kg. 45 km na godz,mikrokar bylo to 2015 rok. jezdzilam 2lata na dowod rork temu zatrzymala mnie lotna i zaplacilam 200 zl. bo okzalo sie ze na te samochody trzeba o prawo jazdy.

 6. mam 60lat kupię micro car czy muszę obecnie posiadać kartę AM proszę o odpowiedz

 7. Wydział komunikacji twierdzi, że nie jest wymagane prawo jazdy na czterokołowiec lekki od osoby pełnoletniej przed 2013r Prawo nie działa wstecz.

  Sprawdzone osobiście w urzędzie

 8. Wydział komunikacji twierdzi, że nie jest wymagane prawo jazdy na czterokołowiec lekki od osoby pełnoletniej przed 2013r. Prawo nie działa wstecz.

  Sprawdzone osobiście w urzędzie

  1. Author

   Wydział komunikacji gdzie jeżeli można zapytać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 45 = 47