KWK Budryk

Szczęść Boże – wszystkim górnikom w dniu święta

W tym wyjątkowym dniu kiedy każdy górnik i jego rodzina powierza los św. Barbarze.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Ten dzień niech będzie dziękczynieniem za wszystkie udane zjazdy i wyjazdy naszych górników. Niech będzie też prośbą o to, by w nadchodzącym roku członkowie naszych rodzin, sąsiedzi, przyjaciele i wrogowie mieli tyle samo udanych wyjazdów co zjazdów.

Krew i łzy- zapłata za czarne złoto śląska.

Nasza kopalnia po nie ostatni raz w tym roku za czarne złoto zapłaciła krwią swych pracowników.

Ziemia od zawsze upominała się o zapłatę za to co jej wydzieramy każdego dnia. Dziś wypadki są mniejsze i rzadsze, ale większość z nas ma lub miała w rodzinie górników i doskonale znamy ten stan kiedy czujemy silny wstrząs a nasi bliscy są pod ziemią. To czego nie potrafi zrozumieć ten kto nie przeżywał nigdy obawy o życie najbliższych pracujących pod ziemią.

Nie zawsze lata pracy były tak “łaskawe” dla górników, kiedyś w wypadkach ginęło u nas bardzo wielu świetnych ludzi którzy płacili najwyższą cenę za to by innym było ciepło i by przemysł mógł się rozwijać przynosząc korzyści całemu społeczeństwu. To samo społeczeństwo dziś już nie chce pamiętać o krwi przelewanej w kopalniach i łzach wylewanych na śląsku po straconych synach, braciach, mężach i ojcach.

Św. Barbara patron nie tylko górników.

Patronka górniczego stanu patronuje także innym zawodom wysokiego ryzyka na przykład artylerzystów, dziś może śmieszne, ale w dawniejszych latach materiały używane w artylerii nie były tak stabilne jak dziś i często dochodziło do wypadków w których żołnierze tej formacji ginęli.

Saper tak jak górnik, bierze ryzyko na siebie. pomimo wiedzy jaką posiada zawsze może coś się nie udać, ale robią to co robią byśmy mogli spokojnie żyć. O saperach słyszymy zawsze wtedy kiedy dochodzi do zamachu lub coś pójdzie nie tak jak powinno. Tymczasem każdego dnia gdzieś na świecie saperzy poszukują i usuwają miny, niewybuchy, niewypały czy bomby skonstruowane tez po to by waśnie ich zabić.

 

Pamiętajmy na co dzień o tych którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i wygodę, a w tym szczególnym dniu pamiętajmy, że w koła nas jest naprawde wielu ludzi którzy jadąc szolą na szychta życie swe i swoich rodzin zawierzają właśnie św. Barbarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

75 − 68 =

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.