Biznes Kobieta Kultura Redakcyjne

Zakochane Ornontowice 2018

Walentynki, święto znane przez niemalże wszystkich, ale czy wszyscy wiemy skąd pochodzi? Jak kiedyś były obchodzone walentynki? Jakie prezenty powinniśmy dawać, a jakich nie? Na te pytania postaram się wam odpowiedzieć w dzisiejszym artykule .

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Skąd się wzięły walentynki?

Walentynki mają swoje głębokie korzenie jeszcze w czasach pogańskich. W starożytnym Rzymie 14 lutego był wigilią Luperkaliów – świąt ku czci Fauna – bożka płodności, opiekuna trzód i zbiorów. Tego dnia urządzano huczne zabawy, którym towarzyszyły liczne obrzędy. Podczas jednego z nich młodzi mężczyźni losowali panny, które były ich partnerkami na czas uroczystości. Wybieranie polegało na tym, że dziewczyny wrzucały swe imiona do skrzynki, a mężczyźni spośród nich wybierali swe partnerki od zabawy.

Według dawnych przekazów, dziewczyny oprócz imion zamieszczały też krótkie wiadomości miłosne. Obchody tego święta odeszły w nieznane po upadku Cesarstwa Rzymskiego, gdyby nie chrześcijaństwo, które wypiera wszystkie pogańskie zwyczaje pewnie, takie zabawy trwałyby do dnia dzisiejszego . Lecz w tamtych czasach chrześcijaństwo było bardzo młodą religią i budowało religię od podstaw bez obrzędów pogańskich.

Dlatego też postanowiono zastąpić obrzędy ku czci pogańskiego bożka, świętem świętego Walentego. Stąd właśnie wzięły się obchodzone co roku 14 dnia lutego, Walentynki (tzw. Święto zakochanych)

Kim był św. Walenty?

Walenty z wykształcenia był lekarzem, a z powołania duchowym. Cesarz Klaudiusz II Gocki za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom, w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający zobowiązań. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika.

Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: “Od Twego Świętego Walentego “. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. Stąd walentynki obchodzimy w 14 dzień lutego, w dniu śmierci (czy wykonania egzekucji na św. Walentym).

Co dajemy na Walentynki?

Najczęściej w dniu 14 lutego obdarowujemy się wzajemnie prezentami które sprawią, że pojawi się uśmiech na twarzy drugiej osoby.

Są to zazwyczaj kwiaty, czekoladki, kartki walentynkowe w serduszka, drobne upominki. Ale jak da się zauważyć to do kilku lat w Walentynki dużo osób postanawia zadać ważne pytanie drugiej połówce “Wyjdziesz za mnie?”, tzw oświadczyny stały się modnym prezentem walentynkowym .

Diamenty najlepszym przyjacielem ... także w walentynki

Jak mówią najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty, więc mamy już jeden pomysł na prezent dla kobiety, nikt nie mówi od razu o biżuterii za milion monet, ale jakiś skromny podarunek każdej kobiecie sprawi przyjemność.

Bielizna na walentynki, tylko dla odważnych

Bieliznę też można kupić i nie tylko dla siebie, można zakupić jąwnież dla naszej sympatii, ale. Pamiętajmy, że i z tym trzeba być ostrożnym, żeby czasem rozmiar się nie okazał zły, bo to będzie katastrofa, pal licho jak kupimy za małą, gorzej jak będzie za duża.

Wspólny walentynkowy wypad/weekend

Możemy pomyśleć o romantycznym weekendzie, tylko we dwoje w ustronnym miejscu, góry, morze, a może całkiem blisko do sąsiedniej miejscowości, ale bez zabierania codzienności ze sobą? Może być też to tylko krótki wypad do kina i na kolacje, a na pewno sprawimy przyjemność drugiej osobie.

Tatuaż na walentynki

Twoja druga połowa marzy o tatuażu? Jak Cię stać to spraw swojej połówce taki prezent.

Tylko uwaga nie każ jej, bądź jemu, wytatuować swojego imienia, czy waszej daty. Pamiętajmy życie jest jak kalejdoskop dziś jest jak w bajce, a jutro może być jak w horrorze.

Było o tym co kupować, to teraz o tym, czego nie kupujemy na walentynki

Nasza druga połówka na pewno nam o tym nie powie, ale nie będzie zadowolona jak dostanie parę skarpet jak od babci na święta, albo jakieś “obciachowe” majtasy. Nie w tym kierunku nie idźmy, z mody również wyszły różnego rodzaju;

 • poduszki,

 • serduszka,

 • kubeczki,

 • koszulki z jakimiś niby śmiesznymi tekstami .

Odradzam, ale wiadomo każdy ma swój gust i za nikogo nie możemy decydować.

To by było na tyle, w temacie nadchodzącego święta zakochanych, mam nadzieje ze się podobało. A wszystkim zakochanym życzę dużo miłości w dniu lutego święta.

SZCZĘŚLIWEGO WALENTEGO !!

Może Wy, macie jeszcze jakieś propozycje na prezenty walentynkowe?

Albo gdzie się wybrać, ze swoją połówką?

Jeśli tak piszcie propozycje w komentarzach bądź wiadomości prywatnej na pewno opublikujemy.

Pozdrawiam Was

Agnieszka

Tak jak zapowiedzieliśmy na naszym Facebookowym profilu, ruszamy z KONKURSEM ! ! !

ZAKOCHANE ORNONTOWICE 2018

Konkurs skierowany jest do wszystkich ZAKOCHANYCH zaróno z Ornontowic jak i najbliższych okolic (pojęcie względne, czy najbliższe okolice to 3 czy 10 kilometrów, zależne jest od oceny zespołu redakcyjnego).

Na czym polega konkurs ZAKOCHANE ORNONTOWICE 2018?

Konkurs poza obostrzeniami wynikającymi z REGULAMINU, ogranicza się do prostego zadania.

Napisania zdania, dwóch czy dwudziestu – w tematyce Walentynkowej, które przekonają zespół redakcyjny, że to włąśnie TY powinieneś otrzymać jedną z nagród.

Co to niby miało by być napisane? Chociażby tak prozaiczne rzeczy jak np.:

 • opis tego co czujesz,
 • opis swojej połówki,
 • opis tego jak się poznaliście,
 • można napisać wyznanie, za co Cię kocham,
 • możesz też, spróbować za naszym pośrednictwem, lub z naszą pomocą, oświadczyć się ukochanej osobie.

Zdajemy się na Waszą inwencję twórczą. Parafrazując jeden ze skeczy:

– Zaintrygójcie nas.

Zadanie nie jest raczej zbyt wymagające, a nagrody są ciekawe, znajdują się wśród nich:

 • bony podarunkowe od naszych partnerów,
 • zaproszenie do cukierni,
 • zaproszenie do pizzeri,
 •  zaproszenie do gospody,
 • wyroby przygotowane specjalnie dla zakochanych.

Ile kosztuje uczestnictwo w konkursie ZAKOCHANE ORNONTOWICE 2018?

Absolutnie nic.

Wszystkie koszty pokrywa organizator, wsparty nagrodami od partnerów.

Zresztą, jeżeli cokolwiek budzi wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naczelnym pod adersem mailowym: biuro@ornontowiceinfo.pl lub telefonicznie (+48) 513 949 472.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

35 − 28 =

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.