Biznes Finanse Interwencja cztelników Prawo Urząd Gminy Ornontowice

Podwyżka opłat za śmieci w Ornontowicach

Podwyżka cen za wywóz śmieci tym razem uderzy we wszystkich. Nowe stawki to 30, 15 i nowa opłata w wysokości 9,70.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Urząd Gminy Ornontowice nie wykorzystuje mediów do informowania mieszkańców o ważnych wydarzeniach

Daliśmy Urzędowi Gminy czas na publikację, gdziekolwiek, informacji o podjętych uchwałach na ostatnim zebraniu Rady Gminy, bo ta informacja jest istotna dla wszystkich mieszkańców gminy.
Wiemy, że Urząd poinformuje wszystkich właścicieli posesji o ustalonych nowych stawkach, ale mając własne środki masowej komunikacji takie jak strona www.ornontowice.pl i oficjalny profil na portalu społecznościowym Facebook i informując tam o wielu mniej istotnych dla mieszkańców gminy wydarzeniach, Urząd mógłby wysilić się na publikacje ustaleń Rady Gminy o podniesieniu stawek.

Opozycyjni radni z Ornontowic informują o podwyżce

Jak informują radni z OKS na swojej stronie internetowej we wpisie: Sesja nr 40 z dnia 28.02.2018 – „Wzrost opłaty za odbiór śmieci!” podjęto na sesji 9 (dziewięć) uchwał w tym tą o której jest ten materiał.
Dlaczego radni z OKS opublikowali informację o tej sesji podjęciu decyzji o podniesieniu stawek? Bo radni OKS z Ornontowic publikują informację o każdym posiedzeniu Rady Gminy – oby tak było też po ewentualnej wygranej w jesiennych wyborach.
Na tą chwilę takim jawnym postępowaniem raczej zyskują sympatię potencjalnych wyborców.
Nowe stawki za wywóz śmieci w Ornontowicach
Zgodnie z przyjętą przez Radę Gminy uchwałą o zmianie stawek za odbiór śmieci spod posesji mieszkańców, będziemy mieć trzy rodzaje stawek:
  • 15 PLN za odbiór śmieci segregowanych – było 12 PLN więc płacić będziemy o 3 PLN więcej za osobę,
  • 30 PLN za odbiór śmieci niesegregowanych – było 18 PLN, więc płacić będziemy o 12 PLN więcej za osobę,
  • 9,70 PLN za worek na odpady biodegradowalne – jest to nowa opłata wprowadzona podobno dlatego, że mieszkańcy generują za dużo odpadów biodegradowalnych w efekcie wzrost tu mamy o całe 9,70 PLN za worek.

Ile mieszkańcy Ornontowic zapłacą za śmieci?

Wyliczenia zrobimy dla trzech możliwości:
1) para,
2) para z dwójką dzieci (popularne 2+2),
3) rodzina wielopokoleniowa (10 osób)

Przyjmijmy, że para mieszka na blokach i nie segreguje odpadów, więc zapłacą 60 PLN (2*30 PLN) za odbiór śmieci niesegregowanych. Jeżeli zdecydują się segregować odpady to zapłacą 39,70 PLN (2*15 PLN + 9,70 PLN) za odbiór sortowanych odpadów.

Rodzina czteroosobowa mieszkająca w małym domku na małej działce lub w budynku szeregowym z niewielkim kawałkiem trawnika i nie zdecydują się segregować odpadów to zapłacą 120 PLN (4*30 PLN) za śmieci niesegregowane. Jeżeli zdecydują się na segregowanie odpadów dodatkowo dojdzie im worek na odpady biodegradowalne pochodzące z utrzymania przydomowej zieleni, czyli zapłacą co najmniej 79,40 PLN (2*15 PLN + 2*9,70 PLN) za odbiór śmieci sortowanych.

Rodzina wielorodzinna na pewno nie mieszka w bloku tylko potrzebuje domu zwykle ze sporym kawałkiem ziemi więc zapłacą 141,60 PLN (5*15 PLN + 5*7,50 PLN + 3*9,70 PLN) za odbiór śmieci.
Dlaczego w ostatnim wyliczeniu pojawia się stawka 7,50 PLN? Powodem jest zniżka jaka przysługuje od 6 (szóstego) mieszkańca gospodarstwa domowego w kwocie 7,50 PLN czyli 15-7,5 daje właśnie 7,50.


Ornontowicki spór o odpady biodegradowalne

Problem z odpadami organicznymi nie pojawił się dzisiaj, jak pisaliśmy już na początku roku , w pierwszym projekcie mieszkańcy mieli sami dostarczać BIO odpady do PSZOK.

„Winnym” zadymy jest jeden z mieszkańców który uznał taką sytuację za niezgodną z ustawą śmieciową i próbował polubownie uświadomić władze gminne, że pchają siebie i mieszkańców na minę. Niestety nie znalazł zrozumienia i zwrócił się do nas o poparcie.
Obawy swoje co do takiego stanu prawnego poparł stanowiskiem Ministerstwa Środowiska które jasno wskazało, że odpady biodegradowalne mają być odbierane od mieszkańców.

Obecny sposób wygląda już na zgodny z obowiązujący z prawem choć niespecjalnie korzystny dla mieszkańców.

Radni OKS ujawniają ceny za śmieci w innych gminach

W tym samy wpisie na stronie radnych OKS z Ornontowic, przywołane są stawki z innych gmin, ale tylko za wywóz odpadów segregowanych i tak na przykład wyższe stawki są tylko w dwóch gminach: Wyry i Bojszowy po 16 PLN, w Orzeszu i Czerwionce stawki są takie same jak u nas czyli 15 PLN, natomiast w pozostałych 24 gminach z przywoływanych przez radnych stawki kształtują się na poziomie od 8 do 14,50 PLN za osobę.

Co sądzicie o takich rozwiązaniach?

Przygotowujemy też materiał na temat naszego Ornontowickiego klubu piłkarskiego GWAREK Ornontowice. Informacje które zbieramy nie koniecznie spodobają się zarówno sympatykom jak i oponentom tego klubu.

Szczególnie interesują nas sytuacje odesłąnia dzici z kwitkiem i uniemożliwienie im trenowania w tym klubie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 − 28 =

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.