Bezpieczeństwo Biznes Finanse Górnictwo Nowoczesny dom Ornontowice Prawo Urząd Gminy Ornontowice

Program “Czyste powietrze” w Ornontowicach

Trzeciego października w Arterii odbyło się spotkanie w sprawie programu “Czyste powietrze” – czyli dofinansowań do termomodernizacji domów oraz instalacji “czystszych” kotłów.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

 

Jak gmina Ornontowice dba o jakość powietrza

Spotkanie rozpoczynające się o 18-ej, otworzył wójt gminy Pan Kazimierz Adamczyk, przedstawiając już wprowadzone w gminie rozwiązania i plany mające na celu poprawę jakości powietrza.
Wójt mówił na temat dofinansowań z gminy które już od jakiegoś czasu funkcjonują oraz o planach podłączenia części Ornontowic do sieci ciepłowniczej, było też o konieczności wymiany kotłowni w budynkach gminnych – ze względu na ich wiek.

 

Rodzaje emisji spalin i smog

Dla niewtajemniczonych podział na niską i wysoką emisje to całkowita abstrakcja, i słusznie.
W naszej gminie wysoką emisją możemy nazwać tylko to co generuje PEC Żory, z komina elektrociepłowni usytuowanej na terenie KWK Budryk, chyba tylko ten komin ma wysokość przekraczającą 40 metrów.
Wszystko co kopci na wysokości mniejszej niż 40 metrów to emisja niska, więc każdy nasz komin zalicza się do niskiej emisji.

Wysoka emisja już od dawna jest mocno kontrolowana pod kontem tego ile i czego wypuszcza do atmosfery, niską do tej pory nikt się specjalnie nie interesował, a to właśnie niska emisja i niesprzyjające warunki atmosferyczne są odpowiedzialne za powstawanie smogu.

Duże natężenie ruchu w naszej aglomeracji, opalanie domów niskiej jakości paliwem, spalanie liści czy śmieci powoduje, że do atmosfery dostają się związki chemiczne szkodliwe dla wszystkich żywych organizmów. Jeżeli dodamy do tego bezwietrzną pogodę to zaczynamy odczuwać negatywne skutki nagromadzenia szkodliwych substancji w powietrzu.

Smog jest niczym innym jak skoncentrowaną dawką trucizny którą przyjmujemy z każdym oddechem.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przychodzi do Ornontowiczan

Pani Magdalena Kostecka z WFOŚ, która prowadziła spotkanie zaproponowała zebranym monitorowanie stanu powietrza za pomocą aplikacji “Jakiść powietrza w Polsce” co wydaje się z jednej strony rozsądne, a z drugiej – co nam da świadomość, że posyłając dzieci do szkoły każemy im wdychać truciznę? Czy możemy nie posyłać dzieci do szkoły tylko dlatego, że w naszej ocenie powietrze im zaszkodzi?

Inną już całkiem absurdalną propozycją było, abyśmy porzucili samochody na rzecz komunikacji publicznej. Nie można było nie zadać pytania o to czy WFOŚ dołoży pieniądze do tego, żeby w Ornontowicach przywrócić komunikację publiczną? Wszyscy na sali znali odpowiedź, dlatego zanim Pani Magdalena mogła się wypowiedzieć musiał umilknąć śmiech na sali. Oczywiście mamy się przesiąść na autobusy, bo tego chcą od nas ekolodzy, ale finansowy ciężar tego mamy w całości brać na własne barki.

Zalety programu “Czyste powietrze”

Sam program jest dobry chociażby dlatego, że pomaga odzyskać część nakładów poniesionych przez beneficjentów na dostosowanie do owych kotłowni do zmieniających się przepisów.

Budżet programu “Czyste powietrze”

Na dofinansowania z programu w najbliższych 10 latach przewidziane jest 103 000 000 000 ( 103 miliardy) złotych, dodatkowo na pokrycie kosztów niekwalifikowanych w programie dofinansowań można otrzymać kredyt z BOŚ.

Wysokość dofinansowań do kotłów 5 klasy

Wysokość kwoty dofinansowania jest procentowa i uzależniona od dochodów w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. Im mniejszy dochód tym większe dofinansowanie. Do dochodów gospodarstwa domowego nie wliczają się pieniądze z programu “500+”.
Łączna kwota dofinansowania pokrywająca koszty kwalifikowane dla jednego domu może osiągnąć aż 53 000 PLN co w praktyce oznacza, że najbogatsi beneficjęci będą mogli wydać na modernizację około 175 000 PLN.

Opodatkowanie dofinansowań do termomodernizacji

Osoby które zakończą inwestycje w tym roku i otrzymają dofinansowanie, muszą się z tych pieniędzy rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Natomiast od przyszłego roku mają wejść zwolnienia tych dofinansowań z opodatkowania. Jedna z propozycji jest taka, żeby część dofinansowania była w formie odpisania od podatku dochodowego.

Czas trwania i rozliczanie termomodernizacji

Po dofinansowanie mogą zgłaszać się osoby które rozpoczęły prace po 31.12.2017. Jest jednak haczyk, termin rozpoczęcia prac nie może być prędzej niż 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku (np. rozpoczęliśmy pracę 15 stycznia 2018 roku, więc aby starać się o dofinansowanie wniosek musy złożyć przed upływem 12 miesięcy od rozpoczęcia czyli przed 15 stycznia 2019 roku). Zaletą jest to, że nie musimy brać faktury tylko na termomodernizacje, na FV mogą być też inne pozycje, ale wtedy musimy doprecyzować co chcemy zgłosić do dofinansowania z takiego dokumentu. Ponadto do kosztów kwalifikowanych zalicza się robocizna związana z zakresem prac podlegających dofinansowaniu, tu stracą osoby wykonujące pracę metodą gispodarczą, bo taki sposób też został dopuszczony.

Kredyt hipoteczny, a dofinansowanie z “Czystego powietrza”

Dobrą wiadomością dla wszystkich tych osób które w dziale czwartym księgi wieczystej mają wpisany bank, jest to, że przy rozpatrywaniu wniosków kredyt hipoteczny nie jest brany pod uwagę, a kredytobiorca jest traktowany jako jedyny właścicielel nieruchomości. Oznacza to w praktyce, że nie musimy przedstawiać żadnych dokumentów z banku w którym mamy kredyt zabezpieczony hipoteką naszego domu.

Zakończenie lub przerwanie termomodernizacji domu

Termin na ukończenie inwestycji przewidziany obecnie to 24 miesiące od dnia podpisania umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, co daje nam łącznie do 36 miesięcy (24+12) na wykonanie zaplanowanych prac.
Jak wiadomo w każdej chwili mogą wystąpić warunki uniemożliwiające ukończenie całej inwestycji, dlatego warto ją robić techniką Agile, polegającą na rozbiciu całości prac na etapy niezależne od siebie i możliwe do ukończenia w krótszych terminach. Dzięki zastosowaniu takiego sposobu możemy uzyskiwać dofinansowania do poszczególnych etapów prac bez ryzyka utraty całego dofinansowania w przypadku przerwania prac.

Wady programu “Czyste powietrze”

Koszty dla gospodarstwa domowego są “katastralne”

Tak jak swego czasu “oszołomy” z władz państwowych chciały wprowadzić podatek katastralny zmuszający do płacenia dodatkowego podatku od wartości posiadanej nieruchomości, tak teraz zapis nakazujący wymianę pieców na 5 klasę zrujnuje budżety domowe 70% gospodarstw domowych zarówno tych najbiedniejszych jak i tych średniozamożnych.

Zaporowa cena kotła w programie “Czyste powietrze”

Dlaczego zaporowa? Bo kocioł ma kosztować nie mniej niż 7 000 PLN. Ekolodzy powuedzą, że przecież są dofinansowania. Tu jest co najmniej nieścisłość, a nawet można powiedzieć że oszustwo. Jak logicznie opisać dofinansowanie w wysokości 70%?
Kocioł X kosztuje 10 000, mam 70% dofinandowania, więc w sklepie płacę 3 000, a resztę pokrywa dofinansowanie.
Jak to wygląda w praktyce.
Płacę w sklepie 10 000 i idę do WFOŚ prosić się o pieniądze, a jeżeli uznają, że jest coś nie tak, pieniędzy nie zobaczę.

Dlaczego nie dostanę dofinansowania

Bo dom nie spełnia wymogów przewidzianych w normach które mają obowiązywać w przyszłości. Naszym obowiązkiem jest dostosować do norm regulujących utratę ciepła które jeszcze nie obowiązują. Jeżeli masz dom na ukończeniu lub świeżo wybudowany według obowiązujących norm np z roku 2015, to najpierw na własny koszt i bez dofinansowania musisz dostosować go do nieistniejących jeszcze norm. A jeżeli się zmienią na jeszcze bardziej restrykcyjne to tylko napędzisz swoim portfelem gospodarkę, ale kasy nie odzyskasz.

Tylko jedno dofinansowanie

Jeżeli już skorzystaliście z dofinansowania z gminy lub innego to przykro nam bardzo ale “Tam są drzwi”. Nie można łączyć, ani brać dofinansowań z różnych źródeł na ten sam dom. Nie można też składać więcej niż jednego wniosku na jeden budynek, więc we wniosku musimy uwzględnić nawet te prace co do których mamy wątpliwości czy damy radę je finansowo i czasowo udźwignąć, bo potem dopisać niczego się nie da.

Czas podpisania umowy w ramach programu “Czyste Ppowietrze” z WFOŚ

Stop. Złożyłeś wniosek, to teraz poczekasz. Fundusz ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku. Ponadto średnio około 30 dni na uzupełnienie dokumentacji. Daje to już razem 4 miesiące na decyzję czy Fundusz podpisze z nami umowę. Każda inwestycja w tym okresie kwalifikuje się jeżeli podpiszemy umowę, ale jeżeli jej nie podpiszemy to wszystko obciąży wyłącznie nasz domowy budżet

Źródła ciepła dofinansowane, ale nie wszystkie

Przelotowy podgrzewacz wody w myśl programu jest źródłem ciepła i jest dofinansowany. Kominek niezależnie jak nowoczesny i na jakie paliwo nie jest kotłem 5 klasy i nie będzie dofinansowany.
Pytanie o kominki padło podczas spotkania. Odpowiedź była zaskakująca: “Nie spełnia wymogów dla klasy 5, bo nie.”

Przysłowiowe gwoździe do trumny programu “Czyste powietrze”

Tak GWOŹDZIE, bo jest ich kilka.

Brak gwarancji stabilnej ceny paliwa do kotłów 5 klasy

Gwóźdź pierwszy: wszyscy w Polsce mam mieć piece co najmniej 5 klasy najpóźniej do końca 2029 roku – czytaj piece na EKOGROSZEK (lub gaz bądź pellet). Na spotkaniu padło pytanie o gwarancję stabilizacji cen tego rodzaju paliwa. Znowuż był śmiech na sali, bo po raz kolejny zgromadzeni znali odpowiedź.

Pytanie z ekonomi: jeżeli w sztuczny sposób zrobimy popyt na towar to co stanie się z jego ceną?

Konieczność stosowania droższych wkładek kominowych przy kotłach 5 klasy

Gwóźdź drugi: kotły 5 klasy cechuje niska temperatura spalin. Dobrą, ale jak to może pogrążać program? Zapytanie. Odpowiadamy – spaliny ze spalania paliw w kotłach to mało przyjazna otoczeniu mieszanka chemiczna która przy zbyt niskich temperaturach powoduje wytwarzanie się w przewodzie kominowym kwasu siarkowego. Kto pamięta cokolwiek z chemii, będzie wiedział że nie jest to sympatyczna substancja żrąca. Jaki ma to wpływ przy tym programie? Na rynku mamy dwa rodzaje wkładów kominowych: tańsze metalowe i droższe ceramiczne. Tylko te droższe są odporne na działanie w/w kwasu.

Konsekwencje stosowania niewłaściwych paliw w kotłach 5 klasy

Gwóźdź trzeci: i to chyba jest prawdziwa mina na jaką ładuje nas Fundusz wraz ze wszystkimi ekoterrorystami. Zgadnijcie ile kopalń w Polsce jest w stanie wyprodukować ekogroszek klasyfikowany jako 5 klasę? JEDNA. Tak tylko jedna kopalnia w kraju produkuje opał do kotłów które ma mieć cały kraj. Nie licząc pieców na pellet którego cena na pewno wzrośnie i gazu którego ceny nasz rząd nie jest w stanie kontrolować, będziemy mieć piece do których nie będzie paliwa, bo już go nie ma.

Wyniki testów kotłów 5 klasy, to wyniki laboratoryjne, gdzie w idealnych warunkach spalane jest paliwo o najwyższych parametrach.

Jeżeli będziemy korzystać z innego rodzaju paliwa to narażamy się na spore konsekwencje.

Tracimy gwarancję – przecież producent zaznaczył jakim paliwem można opalać kocioł.

Tracimy ubezpieczenie – przecież producent zaznaczył jakim paliwem można opalać kocioł, pożar czy cokolwiek innego to nasza wina.

Tracimy dofinansowanie – tego nikt nie powie głośno, ale jeżeli powymianie pieca przyleci dron i w wyziewach naszego komina wyłapie nieprawidłowości wynikające ze spalania niewłaściwego paliwa, damy funduszowi argument do ubiegania się o zwrot dotacji, przypomnijmy że może to być kwota do 53 000 pln.

Utajony plan likwidacji polskiego górnictwa

Patrząc obiektywnie na te zagadnienia, można uznać, że jedyne dobre rozwiązania to gaz i pellet. Pellet robi się z czego? Ekolodzy zaraz podniosą krzyk że w Polsce karczuje się lasy i spala je w przydomowych kotłowniach. Pozostaje gaz który głównie importujemy – cenę dyktuje eksporter.

Dlaczego utajony plan likwidacji rodzimego górnictwa? Jeżeli tylko jedna kopalnia produkuje węgiel 5 klasy, a rząd nie może wesprzeć innych kopalń finansowo, aby się rozeineły, bo eurokraci w stolicy rybo-ślimsków, krzywizny bananów i innych absurdów nie pozwalają. To co czeka nasze górnictwo?

Podsumowanie spotkania w sprawie “Czystego powietrza”

Ze złą jakością powietrza należy walczyć, ale raczej trzeba to robić z głową blisko ziemi a nie w smogu bo można wpakować swoją rodzinę na niemałą minę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 15 = 17

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.
%d bloggers like this: