Górnictwo JSW KWK Budryk Ornontowice OUG Gliwice Szkody górnicze

Znowu wstrząsy w Ornontowicach

Trzęsie Ornontowicami, w ciągu zaledwie tygodnia znowu mieliśmy 3 silne wstrząsy na Budryku.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Trzy silne wstrząsy na Budryku w tydzień

Jak informuje Urząd Gminy, otrzymali od JSW informacje o 3 silnych wstrząsach w dniach 10, 11 i 13 lutego.

Informacja-1 (1) informacja-do-urzedow-gmin-11.02.-20.20 infromacja-do-urzedow-gmin-13.02.-12.44

JSW o obecnych wstrząsach

Nie jest co prawda na razie tak źle jak było jesienią ubiegłego roku, ale to nie znaczy, że obecna sytuacja nie może się pogorszyć, dlatego postanowiliśmy zapytać JSW o sprawę.

“Wstrząsy wysokoenergetyczne odczuwalne przez mieszkańców w listopadzie ubiegłego roku, związane były z eksploatacją jednej ściany. Ściana ta w tamtym okresie przemieszczała się pod krawędzią pokładu nadległego, co powodowało występowanie ww. wstrząsów. Po przemieszczeniu się ściany pod tą krawędzią, wstrząsy wysokoenergetyczne w rejonie tej ściany już nie występowały.

Aktualnie mamy do czynienia z inną sytuacją. Ostatnie wstrząsy odczuwane przez mieszkańców związane są z eksploatacją trzech ścian w trzech różnych rejonach kopalni.             

Z prognozy rzeczoznawcy ds. ruchu zakładu górniczego wynika, że podczas eksploatacji tych ścian będą występować wstrząsy górotworu, w tym sporadycznie mogę występować wstrząsy wysokoenergetyczne. Przyczyną występowania wstrząsów wysokoenergetycznych jest naruszenie równowagi górotworu i wyzwolenie zakumulowanej energii sprężystej z mocnych i grubych warstw piaskowców zalegających w warstwach nad eksploatowanymi pokładami.

W kopalni Budryk przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach prowadzony jest ciągły monitoring oddziaływania wstrząsów górniczych na obiekty powierzchowne. Prowadzone są pomiary prędkości i przyspieszeń drgań gruntu na czterech stanowiskach pomiarowych. Do tej pory pomierzone na powierzchni wartości parametrów drgań gruntu nie przekroczyły wartości, które mogłyby stwarzać zagrożenie i być przyczyną uszkodzeń konstrukcyjnych budynków. Wstrząsy mogą być jednak silnie odczuwalne na powierzchni przez mieszkańców.”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 1 =

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.