Oświadczenia i kary po meczu Gwarka z Wartą

Są pierwsze reakcje na skandal rasistowski podczas meczu Warty Zawiercie z Gwarkiem Ornontowice. Są oświadczenia i są pierwsze decyzje ŚZPN.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Oświadczenie GKS Gwarek Ornontowice

  Oświadczenie Zarządu GKS Gwarek Ornontowice    

W odpowiedzi na oskarżenia na tle rasistowskim oświadczamy, że podczas zawodów IV ligi z Wartą Zawiercie, które odbyły się 27 marca 2021r. żaden z zawodników GKS Gwarek Ornontowice nie dopuścił się czynu na tle rasistowskim wobec zawodnika Warty Zawiercie.     Górniczy Klub Sportowy Gwarek Ornontowice jest klubem neutralnym pod względem politycznym, religijnym, etnicznym i rasowym. O tym niech świadczy fakt, że w barwach Gwarka obecnie występuje zawodnik z Meksyku i Gruzji a ponadto w okresie przygotowawczym testowany był zawodnik z Nigerii. Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że nasz wychowanek z rocznika 2007 obecnie grający w Górniku Zabrze jest ciemnoskóry i nigdy nie miał, mieszkając w Gminie Ornontowice i trenując w Gwarku z tego powodu problemów. Jak by tego było mało to z olbrzymią przyjemnością wzięliśmy udział w akcji Śląskiego Związku Piłki Nożnej pt. „Buty piłkarskie dla dzieci w Kamerunie” dostarczając 30 par butów piłkarskich, które dotrą do młodych piłkarzy tego kraju!     Wracając do meczu, który odbył się w sobotę 27 marca możemy stwierdzić, że było to zacięte spotkanie, w którym nikt nie odstawiał nogi a obie drużyny do końca walczyły o zwycięstwo. Pan Italo Santana Ferreiro zaprezentował się bardzo dobrze mocno utrudniając naszym zawodnikom osiągnięcie zamierzonego celu, jakim było zwycięstwo. Zobaczyliśmy zawodnika ambitnego o nienagannej technice, szybkiego i agresywnego piłkarsko, niestety też zawodnika konfliktowego zarówno w stosunku do naszych graczy jak i do sędziego. Wszystko, co w tym meczu było nie po jego myśli wywoływało w nim frustrację. Nie podoba nam się nie tylko to, że oskarża naszych zawodników, ale również dobrze wykonującego w tym spotkaniu swoją robotę sędziego, który po końcowym gwizdku umiejętnie uspokoił obie drużyny nerwowo reagujące na bezpodstawne oskarżenia zawodnika pochodzącego z Brazylii.     To, że ambitny zawodnik po porażce szuka sobie usprawiedliwienia może być zrozumiałe dla każdego, kto grał kiedyś w piłkę, ale że poważna osoba w postaci Prezydenta Miasta Zawiercie robi z tego medialną szopkę rzucając bezpodstawne oskarżenia już nie za bardzo.    W całej tej sytuacji chyba na miejscu byłoby zadanie sobie pytania czy w przypadku zwycięstwa Warty też musielibyśmy się zmierzyć z tego typu pomówieniami?    Reasumując czujemy się mocno dotknięci bezpodstawnymi oskarżeniami o rzekomych rasistowskich zachowaniach, jakie mieliby prezentować w tym meczu zawodnicy Gwarka Ornontowice.

źródło: profil GKS Gwarek na Futbolowo.pl 

Oświadczenie Wójt Ornontowic

❗️ Nie dla rasizmu ❗️
W związku z postem na Facebooku z dnia 29.03.2021 pana Łukasza Konarskiego – Prezydenta Zawiercia, na wstępie zaznaczę, że całkowicie popieram jego stanowisko sprzeciwiające się złowrogim zachowaniom na tle rasistowskim, które nie mają nic wspólnego ze sportową rywalizacją. Bo przecież SPORT, zgodnie z ideą barona Pierre de Coubertin, to nie tylko środek do hartowania ciała, ale przede wszystkim uniwersalna metoda wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju!
Jednak zanim rozpowszechni się w mediach oskarżenia w stosunku do innych podmiotów czy instytucji, a przy tym narazi na szwank wizerunek i dotkliwie urazi szerszą grupę społeczną, w tym przypadku sympatyków klubu GKS Gwarek Ornontowice, wśród których również znajduje się moja osoba, należy mieć obiektywne, solidne i rzetelne ku temu podstawy oraz poznać opinię innych stron, bo można nieświadomie narazić się na pomówienia.
W nawiązaniu do ww. wpisu pana Prezydenta odnośnie wydarzeń z meczu: Warta Zawiercie – Gwarek Ornontowice oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem i wyjaśnieniami zarządu klubu GKS Gwarek, jako Wójt Gminy Ornontowice mogę zapewnić, że żaden z piłkarzy ornontowickiego klubu nie dokonał czynu na tle rasistowskim wobec jakiegokolwiek piłkarza Warty Zawiercie. Pragnę wyraźnie zaznaczyć, że Gwarek Ornontowice jest klubem neutralnym pod względem politycznym, religijnym, etnicznym i rasowym. Klub nigdy nie był, nie jest i nie będzie wrogo nastawiony do zawodników (osób) odmiennego koloru skóry lub innej narodowości. O tym niech świadczy fakt, że w barwach Gwarka obecnie występuje zawodnik z Meksyku i Gruzji, a ponadto w okresie przygotowawczym testowany był zawodnik z Nigerii. Reasumując czuję się mocno dotknięty oskarżeniami o rzekomych rasistowskich zachowaniach w stosunku do zawodników Gwarka Ornontowice.
Stąd wystosuje do Pana Prezydenta zapytanie o odniesienie się do swojego wpisu dotyczącego bezpodstawnych oskarżeń wobec Naszego ornontowickiego klubu, oczekując także przeprosin skierowanych do całej społeczności tworzącej Klub Gwarek Ornontowice, zaadresowanych do władz Klubu.
Ze sportowymi pozdrowieniami
Marcin Kotyczka
Wójt Gminy Ornontowice

Publikacja Prezydenta Zawiercia

❗️ Nie dla rasizmu ❗️

Emocje związane z piłką nożną nie tłumaczą sobotnich wydarzeń, podczas meczu

KP Warta Zawiercie

i Gwarka Ornontowice. W barwach zawierciańskiego klubu występuje m.in. Brazylijczyk Italo Santana Ferreira. W trakcie spotkania piłkarz był obrażany ze względu na kolor skóry. Po końcowym gwizdku nie wytrzymał, ale na szczęście został powstrzymany przez kolegę z drużyny, co widać na nagraniu.

Jakby tego było mało – podczas przejścia do szatni – sędzia spotkania wskazał na Italo i powiedział „ten czarny”. Arbiter tłumaczył później, że chodziło mu o „identyfikację danego zawodnika”…

Stanowczo protestuję przeciwko takim zachowaniom, które nie mają nic wspólnego ze sportową rywalizacją. Liczę na to, że sprawie przyjrzy się

Śląski Związek Piłki Nożnej.
Klub z Zawiercia nie zajął oficjalnie stanowiska, My natomiast nie otrzymaliśmy żadnej oficjalnej odpowiedzi na nasze pytania wysłane do klubów, władz Ornontowic i SZPN.

Zawieszenia po meczu Warty Zawiercie z Gwarkiem Ornontowice

Natomiast Komisja Dyscyplinarna Śląskiego Związku Piłki Nożnej podjęła dnia 1 kwietnia decyzje o czasowym zamieszenia 3 osób po spotkaniu.

Zawieszony został zawodnik Gwarka oskarżony o zachowanie rasistowskie przez zawodnika Warty.

Zawieszony została zawodnik Warty oskarżający zawodnika Gwarka o zachowanie rasistowskie.

Zawieszony został sędzia prowadzący spotkanie za wskazanie na zawodnika Warty i słowa “Ten czarny.”

KD_2021_04_01
Czy decyzja o zawieszeniu oskarżającego ma sens? Czytając komentarze pod naszym postem na FB jak najbardziej ma, gdyż jeden z naszych zawodników skazuje na fakt iż zawodnik gospodarzy licząc na to że ojczysty język pozwala mu na swobodę wypowiedzi zachowywał się co najmniej karygodnie.
To teraz ja powiem Panu tak, dłużej pomyślałem i jednak przypomniało mi się co powiedział ów zawodnik – foda-se – dobrze, ze tutaj po meczu mam słownik i pozwolę sobie zacytować pare z tłumaczeń „chuj Ci w dupe”, „pierdol się”. Po tych słowach czuje się bardzo urażony i dlatego chciałbym by dopisał to Pan w swoim poście.
Słowa które miały padać z jego ust w języku ojczystym miał jak najbardziej charakter obraźliwy i w takim kontekście były zapewne wypowiadane.
Zdecydowana reakcja Gwarka i brak reakcji Zawiercia wskazuje na tą chwilę bardziej na pomówienie ze strony zawodnika gospodarzy. Jeżeli taki scenariusz się potwierdzi to czy władze gminy i klubu będą miały odwagę pociągnąć temat dalej i żądać zadośćuczynienia uszczerbkowi na wizerunku jaki przyniosła ta sytuacja dla Ornontowic?
Pytanie czy w dobie chorej poprawności politycznej, postępowanie będzie uczciwe i czy zawodnik Gwarka nie został już skazany za to, że w tej sytuacji  jest BIAŁY?
Piłkarze reprezentacji kraju nie ugięli się pod presją lewicowych środowisk i nie padli na kolana przed meczem z anglikami więc jest nadzieja ze i na “czarnym” śląsku propaganda nie zasłoni ust prawdzie o zajściach podczas tamtego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 3 =