Kiedy dokonywać oprysków, aby nie szkodzić pszczołom

Trwają wiosenne opryskiwanie pól i sadów. Wielu rolników nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że stosowanie oprysków w niewłaściwych godzinach przyczynia się do masowego wymierania pszczół. Pestycydy są bowiem ich śmiertelnym wrogiem.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Oprysków nie można wykonywać podczas oblotu pszczół, który trwa od świtu do zmierzchu, czyli od godziny 6 do 18. Apelujemy do rolników o przestrzeganie tego przepisu.

Każdy, kto widzi, że takie opryski są wykonywane w niewłaściwych godzinach, jest zobowiązany poinformować o tym rolnika/sadownika, a jeśli nie zaprzestanie on swoich działań, zawiadomić PIORiN (Państwowa Inspekcja Ochrony Rosin i Nasiennictwa, https://piorin.gov.pl/sl-kontakt/) lub policję . Za niestosowanie się przepisów grozi kara pieniężna w wysokości nawet 5 tysięcy złotych, a rolnik może być pozbawiony dotacji unijnych, jeśli z nich korzystał.

Pestycydy są śmiertelnym wrogiem pszczół. Wszelkiego rodzaju środki chemiczne, które są stosowane w celu ochrony roślin, powodują masowe ginięcie pszczół oraz innych zapylaczy.

Rolnicy powinni stosować do opryskiwania wyłącznie środki, które zostały dopuszczone do obrotu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z uwzględnieniem informacji zawartych na etykietach.

Oprysków powinno się dokonywać w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy, które nie są im poddane. Jeżeli chodzi o stosowanie środków w ochronie pszczół zabiegi należy wykonywać w godzinach wieczornych i nocnych. Oprysków należy dokonywać w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek.

Szczegółowe dane dotyczące wymagań dla stosujących środki ochrony roślin znajdują się na tronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/wym-dla-stosujacych-sor/

źródło: Gmina Ornontowice
Kiedy dokonywać oprysków, aby nie szkodzić pszczołom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1