Pomosty i aktywizacja seniorów

Co oferują Kluby Seniorów i w jaki sposób aktywizują swoich członków – o tym rozmawiano m.n. w czasie zorganizowanego 28 maja spotkania przedstawicieli gmin Powiatu Mikołowskiego odpowiadających za kontakt z seniorami.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 


Władze powiatu reprezentowała członkini Zarządu Powiatu Grażyna Nazar, obecna była również Aleksandra Łataś-Makuch naczelnik Wydziału Rozwoju, Zdrowia i Promocji,  Sabina Grzywok specjalista ds polityki senioralnej oraz Ewa Sikora z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie.

Spotkanie klubów seniora
Rozpoczynając spotkanie Sabina Grzywok przyznała, iż czas pandemii był krokiem wstecz, jeśli chodzi o aktywizację osób starszych, bowiem wielu z nich w tym czasie wycofała się z wcześniejszych aktywności. Wskazała również, że obecnie priorytetem zachęcenie seniorów do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach.
Przedstawiciele instytucji i organizacji działających na rzecz tego środowiska, dzielili się swoim doświadczeniami w tym względzie. Jak zauważyli, w czasie pandemii. starali się nie tracić kontaktu z tymi osobami, a dziś oferują im powrót do wcześniej proponowanych aktywności, między innymi zajęć gimnastycznych i manualnych, treningów pamięci, wycieczek, spotkań ze stylistą i wielu innych.

spotkania o polityce senioralnej
Pojawił się również temat powołania Forum Seniorów Powiatu Mikołowskiego jako nieformalnej reprezentacji tego środowiska w naszym powiecie czy też stworzenia kolejnych Rad Senioralnych w gminach. Jak do tej pory działa jedna Rada Seniorów w Mikołowie.
Reprezentująca Komendę Powiatową Policji Ewa Sikora wraz z Sabina Grzywok przedstawiła założenia oraz zaprosiła do uczestnictwa w kampanii społecznej „Pomosty – łączymy pokolenia”, której organizatorami są KPP Mikołów oraz Starostwo Powiatowe, zaś partnerami: Stowarzyszenia Powrót, Mikołowskiego Powiatowego Klubu Młodzieżowego i Rady Seniorów w Mikołowie.

Zaproszenie do projektu Pomosty
Jej celem jest realizacja działań wspólnych realizowanych przez młodzież i seniorów.
– Wstępnie planujemy całoroczne przedsięwzięcie podzielone na cztery tematyczne kwartały – „pomosty” . Pierwszy rozpoczęliśmy w maju i potrwa do lipca. Będzie się odbywał pod hasłem zaufanie – bezpieczeństwo. Drugi kwartał czyli sierpień- październik to szacunek – tolerancja, trzeci: listopad – styczeń będzie poświęcony stereotypom i rzeczywistości, a ostatni wieńczący kampanię zaplanowany został na luty – kwiecień i będzie nosił nazwę doświadczenie – poznawanie.W ostatnim kwartale chcemy także nagrać wspólny film promujący solidarność międzypokoleniową, a także zorganizować konkurs i wystawę związaną z tematem solidarności międzypokoleniowej.
Kampania ma charakter otwarty, zachęcamy do udziału instytucje, szkoły oraz przedszkola z terenu powiatu mikołowskiego, organizacje i kluby senioralne, młodzieżowe oraz organizacje pozarządowe  – informuje Sabina Grzywok, specjalistka ds. polityki senioralnej.

Pomosty projekt dla młodzieży i seniorów
Wszystkie działania będą realizowane zgodnie z zaleceniami i wytycznymi sanitarnymi związanymi z epidemią Covid-19. Zwieńczeniem kampanii będzie ustanowienie kwietnia 2022 miesiącem solidarności międzypokoleniowej w powiecie mikołowskim.

 

źródło: Powiat Mikołów
Pomosty i aktywizacja seniorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1