Bezpieczeństwo Finanse Policja

Oszustwo w MMS-ie – jak uniknąć pułapki?

Ostatnio pojawiła się nowa forma oszustwa – niebezpieczne MMS-y, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy od odbiorców. Wiadomość zaczyna się od MMS-a, wedle którego adresat ma włączoną usługę serwisu zdjęć erotycznych. Dalsza część informacji zawiera instrukcję, jak należy zrezygnować z usługi. W tym celu należy wysłać wiadomość o treści „KONIEC” na wskazany we wiadomości numer. Niestety, wysłanie takiej wiadomości spowoduje uszczuplenie naszego konta o kwotę przeszło 11 zł.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Stworzona przez przestępców wiadomość służy do wyciągania pieniędzy od przestraszonych odbiorców, którzy działając w panice i pośpiechu, jak najszybciej chcą zrezygnować z usługi, której w rzeczywistości nigdy nie aktywowali. Pamiętajmy, że każda forma korespondencji, każda wysłana wiadomość na podany numer będzie pomniejszała nasze konto o wskazaną w treści wiadomości kwotę środków pieniężnych.

Jak uniknąć pułapki oszustów?

Nie daj się zwieść oszustom i nie wpadaj w ich pułapki. Oto kilka prostych sposobów, jak uniknąć niebezpiecznych MMS-ów i innych form oszustw.

Po pierwsze, nie otwieraj nieznanych MMS-ów. Jeśli otrzymasz wiadomość od nieznajomej osoby lub firmy, nie otwieraj jej. Może to być oszustwo. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych, a tym bardziej informacji o płatnościach, numerach kart kredytowych, PIN-ach, hasłach itp. Oszuści chcą uzyskać te informacje, aby z niej skorzystać.

Po drugie, nie wysyłaj SMS-ów na podejrzane numery. Jeśli otrzymasz wiadomość, że zostałeś zapisany do jakiejś usługi, a nie pamiętasz, aby to zrobić, nie wysyłaj wiadomości zwrotnej na podany numer. Zamiast tego skontaktuj się ze swoim operatorem sieci komórkowej i zapytaj o daną kwestię konsultanta. Dla bezpieczeństwa możesz poprosić o zablokowanie wszystkich usług SMS i WAP Billing. Są to takie usługi, w których opłata naliczana jest albo za otrzymanie SMS-a, albo za wejście na określoną stronę internetową.

Po trzecie, zapoznaj się z regulaminem świadczenia danej usługi. Nie powinieneś zgadzać się na coś, o czym nie wiesz lub czego nie rozumiesz. Przeczytaj uważnie, jakie są warunki korzystania z usługi, jakie opłaty naliczane są za korzystanie z niej, jakie są zasady anulowania usługi i inne ważne informacje. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania, skontaktuj się z obsługą klienta i upewnij się, że wszystko jest dla Ciebie jasne i zrozumiałe.

Po czwarte, nie podawaj swoich danych osobowych na podejrzanych stronach internetowych lub w odpowiedzi na podejrzane wiadomości e-mail. Zawsze sprawdź, czy strona internetowa jest bezpieczna, a wiadomość e-mail jest rzeczywiście od zaufanego nadawcy. Pamiętaj, że podanie swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu czy numer karty kredytowej, może skutkować nadużyciem lub kradzieżą tożsamości.

Ostatecznie, jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa lub zostałeś zhakowany, nie wahaj się zgłosić tego odpowiednim władzom. Możesz skontaktować się z policją lub odpowiednim organem regulacyjnym, aby uzyskać pomoc i wsparcie. Im szybciej zgłosisz incydent, tym większa szansa, że uda się odzyskać straty lub zablokować działanie oszustów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + = 20

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.