Kultura Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

100 rocznica odzyskania niepodległości – pakiet dla 18-sto latków

W 1918 roku po ponad wieku pod zaborami, Polska odzyskała niepodległość. Dziś mamy rok 2018 czyli rocznikowo minęło już 100 lat od tamtego ważnego momentu w naszej historii. Jakie pakiety otrzymają wchodzący w dorosłość?

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Ideę akcji najlepiej oddają słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Cytat ten również został wydrukowany na kopercie zawierającej pakiet.

Pakietów wydanych może zostać nawet 18 000, bo na tyle MSWiA szacuje ilość złożonych  w tym roku wniosków o wydanie paszportu przez osoby w wieku lat 18.

Pakietów wydanych może zostać nawet 18 000, bo na tyle ocenia MSWiA szacuje ilość złożonych przez 18-sto latków wniosków o wydanie paszportu.

W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik na temat właściwego traktowania polskiej flagi oraz poprawnego wykonania hymnu.

Czy to wystarczy bo młodzi ludzie nie migrowali za lepszymi zarobkami i wyższym standardem życia na zachód?

Upadek cywilizacji – Pamięć ratunkiem?

Czy nie będzie tak, że nie zatrzymując naszej młodzieży w kraju, nie dając im poczucia bezpieczeństwa w każdym aspekcie życia w Polsce skazujemy się na los podobny do tego co spotkało kraje zachodnie które choć rozwinięte to zniszczone wewnętrznie przez tych którzy nigdy nie chcieli się zasymilować z lokalnym otoczeniem do którego się przenieśli, tylko usiłują wymusić zmianę otoczenia do swoich wartości które często kłócą się z tym o co walczyliśmy tak zaciekle choćby podczas lat pod zaborami czy pod okupacją trzech najeźdźców w latach II wojny Światowej?

Obecnie mamy wiele mniejszości narodowych i etnicznych w naszym kraju i choć są to społeczności zwykle utożsamiające się właśnie z Polską i uważające się za Polaków, to są dwie mniejszości które są nastawione roszczeniowo.

Mniejszość niemiecka i  mniejszość żydowska

Mniejszość niemiecka stale zapomina, że nazizm i większość ofiar II Wojny Światowej to ofiary ich przodków – NIEMCÓW – nie nie użyje słowa nazistów, bo to Niemcy a nie naziści rozpętali wojnę, spora część wojsk czy mieszkańców Niemiec nie utożsamiała się z nazistami, a jednak walczyli, pomagali walczyć i wspierali nazistów.

Mniejszość żydowska dziś upomina się o „ swoje” mienie posługując się głównie pomówieniami o antysemityzm. Prawda jest taka, że są świetnymi handlarzami i sprzedać potrafią wszystko nawet to co nie istnieje lub nie należy do nich. W czasie wojny okradali ich Niemcy i Rosjanie, jedni i drudzy niszczyli ich mienie, a teraz po zwrot przychodzą do Nas. Zapominają, że to Polacy często płacąc najwyższą cenę czyli opłacając śmiercią własnych rodzin ratowali ich przodków przed plutami egzekucyjnymi, komorami gazowymi i dołami z wapnem lub piecami.

Wnioski z tego niech każdy wyciągnie sam dla siebie.

Wracając do naszych młodych mieszkańców, co było by potrzebne by pamiętali niezależnie gdzie są, to kim są?

Co my jako społeczność lokalna możemy robić by młodzież nie myślała tylko jak uciec za pieniędzmi za granicę?

Jak Wy się zapatrujecie na migracje waszych bliskich na zachód w pogoni za lepszym jutrem?

Cytaty i grafika pochodzą ze strony: Śląskiego Urzedu Wojewódzkiego w Katowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 4 =

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.