Auto elektryczne Bezpieczeństwo Ornontowice Powiat Mikołowski Prawo

Ważne dla kierowców

Z dniem 3 września 2020r. w Dz. U. poz.1517 została ogłoszona ustawa o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy przewidują szereg udogodnień dla właścicieli pojazdów oraz kierowców.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 


• Jedną z nich jest zwolnienie kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Kierowcy nie będą mieli obowiązku okazywania go policji w czasie kontroli drogowej. Przepis ten dotyczy tylko kierowców, których prawo jazdy zostało wydane w Polsce, bo w ich przypadku jest możliwa weryfikacja uprawnień w systemie elektronicznym Centralnej Ewidencji Kierowców. Zmiana ta stanowi kolejne ułatwienie dla obywateli. Już teraz, kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Informację o zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy od 5 grudnia 2020 r.  Minister Cyfryzacji ogłosił w komunikacie opublikowanym m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.
• Zmiany czeka także postępowanie dotyczące zatrzymania prawa jazdy. Dotychczas miało ono dwie formy: pierwsza polegała na faktycznym zatrzymaniu prawa jazdy przez funkcjonariusza policji i stąd nazywane było ono zatrzymaniem fizycznym, natomiast w drugim przypadku kompetentny organ wydawał postanowienie lub decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, co stanowiło prawną formę zatrzymania prawa jazdy.
• Wskutek nowelizacji zatrzymanie wydanego prawa jazdy będzie polegało na wprowadzeniu przez uprawniony do kontroli ruchu drogowego organ, informacji o zatrzymaniu prawa jazdy do centralnej ewidencji kierowców i zostanie przekazana dalej do rozpatrzenia organom administracji publicznej. W przypadku „e-zatrzymania” kierujący pojazdem otrzyma pokwitowanie, które będzie obowiązany posiadać przy sobie w okresie jego ważności, o ile organ uprawniony do kontroli ruchu drogowego zezwoli kierującemu na dalszą jazdę . Zgodnie z wydanym przez Ministra Cyfryzacji komunikatem z dnia 4 września 2020r. bez dokumentu prawa jazdy będzie można się poruszać od 5 grudnia 2020r.
• Kolejna zmiana znosi obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego przez uprawnionego diagnostę. Nowe rozwiązanie będzie obowiązywało od 4 grudnia 2020 r.

• Dużym ułatwieniem dla właścicieli aut jest wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu jego wywozu za granicę, z wyrejestrowaniem go z urzędu. Dotychczas wyrejestrowanie następowało tylko na wniosek właściciela. Data wejścia w życie – 4 października 2020 r.
• Kolejne ułatwienie dla właścicieli pojazdów to możliwość odznaczenie zwrotu zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów, po przeprowadzeniu badania technicznego powodującego ustanie przyczyny zatrzymania. Właściciel nie będzie musiał zwracać się o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument. Data wejścia w życie – 4 października 2020 r.
• Nowela wprowadza możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Dotychczas decyzja o powyższej rejestracji była stosowana uznaniowo przez różne urzędy ( w naszym Starostwie można było rejestrować na podstawie złożonego oświadczenia), obecnie jest to już uregulowane prawnie. Data wejścia w życie – 4 grudnia 2020 r.
• Ustawa wprowadza możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu. Opłata za najczęściej wydawane tablice  samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną – w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie.

• Zostanie zniesiony obowiązek przedkładania dowodu własności podczas rejestracji pojazdu, jeżeli od poprzedniej rejestracji nie nastąpiła zmiana jego właściciela.

• Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną. Rejestracja nowego pojazdu przez dealera będzie możliwa od 4 czerwca 2021 r.

• Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line. Data wejścia w życie tych przepisów to 4 września 2022 r. bo wymaga to przygotowania odpowiednich rozwiązań technicznych

• Nowym rozwiązaniem jest rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe.  Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku)  wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie.

źródło: Powiat Mikołów
Ważne dla kierowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 5

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.