Znamy przyczyny wstrząsów w Ornontowicach
Ostatnie dni, a nawet tygodnie to dla m9ieszkańców Ornontowic życie z ciągłymi wstrząsami udało nam się skontaktować z JSW w tej sprawie i mamy kilka odpowiedzi. Wiemy dlaczego trzęsie i wiemy kiedy powinno przestać.
* * *
Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).
W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.
* * *
Dwa silne wstrząsy i seria lżejszych w Ornontowicach
Dwa silne wstrząsy i seria lżejszych każdego dnia to obecnie norma dla mieszkańców Ornontowic. Urząd gminy publikuje informacje o sile i lokalizacji wstrząsów, nas przestało już dawno bawić informowanie o wstrząsach tak samo jak statystyki COVID-19.
Niemniej jednak po serii wiadomości od czytelniczek i czytelników temat trzeba było ruszyć.
Dla każdego mieszkającego na terenach górniczych wstrząsy to nic nowego, ale co za dużo to nie zdrowo.
Zapytaliśmy rzecznika JSW o wstrząsy w Ornontowicach
Zapytaliśmy rzecznika JSW o wstrząsy w Ornontowicach, ale Pan Sławomir Starzyński przebywa na urlopie.
W imieniu JSW odpowiedziała Zastępca Dyrektora z Biura Komunikacji i PR oraz dawna rzecznik JSW Pani Katarzyna Jabłońska-Bajer.
“W kopalni Budryk pod koniec września 2020 roku rozpoczęto eksploatację pokładu 364/2 Ścianą Cz-5a, natomiast od 5 listopada 2020 roku w rejonie tej ściany zaczęto rejestrować wstrząsy wysokoenergetyczne.”
Te właśnie wstrząsy odczuwamy na powierzchni, których bezpośrednim powodem jest rozprężanie się piaskowców składających się na górotwór w tym rejonie, a już naruszonych eksploatacją wcześniejszego pokładu 358/1.
“Wówczas front Ściany Cz-5a w pokładzie 364/2 znajdował się około 80 m przed krawędzią rozpoczęcia eksploatacji wyżej leżącego pokładu 358/1. Przyczyną zaistniałych wstrząsów wysokoenergetycznych było naruszenie równowagi górotworu i wyzwolenie zakumulowanej energii sprężystej z warstw piaskowców i zbliżanie się frontu Ściany Cz-5a w pokładzie 364/2 do krawędzi pokładu 358/1, a także powiększająca się płaszczyzna zrobów Ściany Cz-5a i sąsiedniej Ściany Cz-4a.”
Niedługo liczba i siła wstrząsów w Ornontowicach spadnie
Niedługo liczba i siła wstrząsów w Ornontowicach spadnie co spowodowane będzie przejechaniem ściany Cz-5a przez krawędź eksploatacji wyżej wybranego pokładu za ta linia naprężenia górotworu zostały już w duże mierzę rozładowane przez poprzednio eksploatowany pokład.
“Aktualnie front ściany znajduje się około 35 m od ww. krawędzi. Po przejechaniu frontem Ściany Cz-5a w pokładzie 364/2 za krawędź pokładu 358/1, tj. za około 2 tygodnie – liczba i energia wstrząsów powinny znacząco się zmniejszyć.”
Konkludując jeszcze przez około 2 tygodnie (do końca listopada) będziemy nękani silnymi wstrząsami spowodowanymi eksploatacją ściany Cz-5a, potem powinno znacząco spaść zarówno siła jak i częstotliwość wstrząsów.
Szkody górnicze w Ornontowicach
Mieszkańcy których dotknęły skutki wstrząsów mogą szkody zgłaszać do działu szkód górniczych w KWK Budryk (budynek starej dyrekcji).
“Po każdym zgłoszeniu telefonicznym o odczuciu wstrząsu przez mieszkańców, pracownicy Wydziału Szkód Górniczych dokonują oględzin w terenie. Wnioski zgłaszające szkody górnicze należy składać w kopalni Budryk na formularzach, które są dostępne na stronie internetowej JSW SA.”
Wstrząsy w Ornontowicach ustąpią?
Wszystko to tylko uzasadnione, co prawda, ale tylko przypuszczenia. Nie znaczy to jednak wcale, że niedługo nie będziemy odczuwać kolejnej fali takich wstrząsów. Pamiętać należy, że Cz-5a to nie ostatnia ściana w pokładzie 364/2.
Pokład 364/2 od początku eksploatacji czyli od ściany Cw-4 broni swojego węgla. Ściana Cw-4 była wyjątkowo metanowa nawet jak na warunki KWK Budryk i decyzjami OUG w Gliwicach wydobycie na niej odbywało się tylko jedna zmiana natomiast 3 zmiany zajmowały się jedynie wentylowaniem rejonu wydobycia.
O kolejnych ustaleniach będziemy informowali na bieżąco.
foto pochodzi z oficjalnych zbiorów JSW