Biznes Łaziska Górne Mikołów Ornontowice Orzesze Powiat Mikołowski Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Kolejne pół miliarda złotych dla gmin w województwie śląskim

1 240 945 181,35 zł dla województwa śląskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym 531 695 686,35 zł w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Budowa przedszkola przy ul. Szkolnej w Suszcuprzebudowa DW 941 od obwodnicy m. Ustroń do DW 942budowa hospicjum stacjonarnego w Rybniku – to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do województwa śląskiego trafi z budżetu państwa w sumie 1 240 945 181,35 zł. A to nie koniec, bo przed nami drugi nabór w części konkursowej.

O tym, ile środków trafi do województwa śląskiego w ramach części konkursowej poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom. – 531 mln zł to są wnioski samorządów na konkretne zadania i projekty, które będą w najbliższym roku realizowane. Mają one pobudzić lokalny rynek gospodarczy, ale również pobudzić rozwój dla całego województwa – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych:

  • 6 mld (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce)
  • 6 mld (środki przydzielane w ramach konkursu – trzeba złożyć wniosek), w tym:

4,35 mld (nabór do 30.09.2020 – właśnie rozstrzygnięty)

1,65 mld (nabór ruszy wkrótce)

Rząd przekazał dodatkowo 250 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin, na których funkcjonowały PGR-y.

Na co przeznaczymy przyznane właśnie środki?

Zakres tych inwestycji jest bardzo szeroki, niemniej w dużej mierze są to zadania prorozwojowe, jak również inwestycje modernizacyjne, aby samorządy miały możliwość zmodernizowania chociażby swoich obiektów czy wybudowania nowej drogi. Ale to wszystko ma pobudzić rynek lokalny, ma dać miejsca pracy, ma ratować rynek pracy. A z drugiej strony – rozwijać nasz region – zaznacza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 531 695 686,35 zł pozwoli nam zrealizować kolejne ważne lokalne inwestycje. Dzięki przyznanym właśnie środkom będziemy mogli zrealizować m.in.:

  • Budowę przedszkola przy ul. Szkolnej w Suszcu. Inwestycja polegać będzie na budowie przedszkola 8-oddziałowego. W budynku zaprojektowano 8 sal dydaktycznych przeznaczonych dla dzieci, szatnię, stołówkę z kuchnią oraz część administracyjną.  W ramach inwestycji powstanie również parking i plac zabaw.  Dofinansowanie z funduszu: 2.000.000 zł.
  • Przebudowę DW 941 od obwodnicy m. Ustroń do DW 942. Inwestycja jest zlokalizowana w gminie Wisła i Ustroń. Inwestycja będzie polegać na rozbudowie jezdni głównej, przebudowie skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, zjazdów i przejazdów kolejowych oraz budowie odcinków chodników, ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych. Dofinansowanie z funduszu: 20.000.000 zł.
  • Budowę hospicjum stacjonarnego przy ul. Barbórki przez miasto Rybnik. Przedmiotem inwestycji jest budowa budynku przeznaczonego  dla 30 pacjentów opieki stałej oraz 10 pacjentów opieki dziennej. Dodatkowo w ramach inwestycji zaplanowano zagospodarowanie terenu w zakresie ciągów pieszych i jezdnych, miejsc postojowych, parku rekreacyjnego, ogrodu sensorycznego. Dofinansowanie z funduszu: 10.000.000 zł.
  • Termomodernizację szkół średnich w Częstochowie – III LO Samorządowe przy ul. Worcella 22 oraz IX LO im. K.C. Norwida przy ul. Jasnogórskiej w Częstochowie. Inwestycja otrzyma 6 000 000 zł dofinansowania.
  • Rozbudowę i termomodernizację oczyszczalni ścieków w Świerklanach, na co gmina dostanie 5 mln zł
  • Rozbiórkę i budowę nowego mostu nad rz. Wisła w Drogomyślu, w ciągu drogi powiatowej 2627 S. Zadanie to, które bedzie realizował powiat cieszyński, otrzyma wsparcie w wysokości 5 mln zł
  • Rozbudowę drogi powiatowej Nr 2910S na odcinku Przyszowice-Chudów, na które powiat gliwicki otrzyma 10 mln zł dofinansowania.

4,35 mld na inwestycje lokalne w gminach, powiatach i województwach

Podczas letniej odsłony programu środki przydzielano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie. W ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku.

Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in.  budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 15 = 16

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.