Powiat Mikołowski

Obchody rocznicy Tragedii Górnośląskiej

31 stycznia w Łaziskach Górnych odbyła się uroczystość zapalenia zniczy i złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary deportacji w głąb byłego ZSRR w roku 1945 znajdująca się na łaziskim ratuszu. W obchodach uczestniczyły władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych i bliscy ofiar. Powiat mikołowski reprezentował wicestarosta Tadeusz Marszolik, zaś władze Łazisk Górnych burmistrz Aleksander Wyra oraz przewodniczący RM Tadeusz Król .

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

W trakcie uroczystości przypomniano, że styczeń 1945 roku dla Górnoślązków nie oznaczał wyzwolenia, lecz nową okupację. Wkraczająca na teren Górnego Śląska Armia Czerwona traktowała Ślązaków jak wrogów. Wielu z nich zostało zamordowanych innych aresztowano, zamykano w obozach, wywożono w głąb Rosji Sowieckiej do pracy przymusowej. Szacuje się, że wywieziono od 40 do 80 tysięcy osób.

źródło: Powiat Mikołów
Obchody rocznicy Tragedii Górnośląskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

41 + = 49

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.