Kobieta Kultura Ornontowice

Dzień pisarza – Ornontowice mają swoich pisarzy

Moja pisanina nigdy nie zakwalifikuje mnie do grona pisarzy, może dlatego że stosuję inną formę, ale raczej dla tego, ze nie czuje się pisarzem i raczej nigdy nie będe się czuł, ale miałem okazję poznać dwójkę pisarzy zamieszkujących w Ornontowicach. Jednego z nich wielu z Was znało choć nie jako pisarza, drugą osobą jest pisarka która właśnie wydała swoją pierwszą książkę.

 


* * *


Sklep obuwniczo-odzieżowy ALICE  Ornontowice ul. Zwycięstwa 2a (pawilon Anatol I piętro do końca korytarza).

W stałej ofercie między innymi: duży wybór modnego i wygodnego obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego, torebek damskich i męskich, portfele damskie i męskie, paski do spodni, szelki do spodni, odzież , bieliznę damską i męską, biżuterię, obrusy, ręczniki, pościele, poduszki, kołdry, koce, karnisze, rolety, materiały do szycia firan i zasłon. Usługi krawieckie.


* * *


 

Los w dziwny sposób splata ze sobą ludzi i okoliczności w jakich poznałem Adama, były dla takiej znajomości bardzo dziwne.

Wtedy ja jeszcze nie byłem wydawcą i redaktorem, Adam w tym okresie niczego nie wydawał, szukał pracy i tak został moim podwładnym w pewnej firmie. Od razu dał się poznać jako człowiek bezkonfliktowy i bardzo poukładany i dopiero po pewnym czasie podczas luźnych rozmów w pracy dotarło do mnie jak wartościowego człowieka poznałem.

Adam Miszta – wydawca, redaktor, historyk, komentator sportowy i współautor książki

Minęło już ponad dwa lata od czasu jak Adam przegrał walkę z chorobą, i co wielu może zaskoczyć bo był moim konkurentem na lokalnym rynku, najzwyczajniej brakuje mi go.

Adam pamięta starsze pokolenie górników z KWK Budryk, bo w czasach kiedy kopalnia była samodzielna, Adam wydawał dla nich gazetę na kopalni.

Inni mogą pamiętać, że kilka lat temu na terenie naszej gminy bezpośrednio do domów była kolportowana darmowa gazeta “Kurier Ornontowicki”. Pomysłodawcą, wydawcą i redaktorem naczelnym tej gazety był właśnie Adam Miszta. Część z Was może go pamiętać jak komentował na żywo mecze GKS Gwarek na naszym stadionie.

Są też osoby które korzystały na jego wiedzy bo doskonale potrafił przekazać posiadaną wiedze i chętnie się dzielił wiedzą ze znajomymi.

Mało kto wie, że Adam  był współtwórcą książki o lokalnym sporcie, dostępna jest w bibliotece.

Adam starał się dociekać prawdy historycznej miedzy innymi o początkach II wojny światowej na tych ziemiach i poległych tu Polakach, starał się by ich śmierć nigdy nie została zapomniana i by zawsze pamiętano kto za nią stał.

Adam pochowany jest na naszym cmentarzu i każdorazowo jak jestem na tym cmentarzu to odwiedzam także jego grób i choć dziś byłem odwiedzić mojego znajomego, to rozmowy z nim wam nie przekaże.

Agnieszka Cyrus  “Coś więcej niż dotyk”

Agnieszkę poznałem zaledwie kilka dni temu. Zdziwieni? ja też bo wiedziałem się, że wydała swoją pierwszą książkę. Ci z Was którzy mnie znają wiedzą jak szybko skracam dystans w nowych znajomościach i dlatego mogę pisać o Pani Agnieszce Cyrus, po prostu Agnieszka.

Ponieważ jeszcze nie miałem okazji poznać dokładniej Agnieszki i jej twórczości, więc zapraszam do małego wywiadu udzielonego OrnontowiceINFO przez autorkę, mam nadzieję, bestselleru “Coś więcej niż dotyk”.

 

PB: Mieszkasz w Ornontowicach. Jesteś mieszkańcem rdzennym czy napływowym?

AC: Zgadza się mieszkam w Ornontowicach, ale jestem mieszkanką napływową.

 

PB: Co skusiło Cię do zamieszkania i pozostania w Ornontowicach?

Przeprowadziłam się tutaj dokładnie w 2010 roku, i choć w swoim życiu przeprowadzałam się kilka razy to zmiany adresu zawsze miały miejsce w Ornontowicach, więc wierzę że już tutaj zostanę!

Kiedy wybieraliśmy miejsce zamieszkania zwracałam szczególną uwagę na lokalizację miejsca zamieszkania a jak wiadomo z Ornontowic wszędzie blisko więc to był główny powód wyboru.

Natomiast dużą rolę odgrywa tutaj społeczność , która jest bardzo życzliwa i pomocna, dzięki czemu wchodząc do sklepu, czy witając się z sąsiadami na twarzach zawsze gości uśmiech i to dla mnie jest najpiękniejsze !

 

PB: Wydałaś książkę której premiera była 25 stycznia tego roku, możesz w 23 zdaniach zdradzić o czym jest?

AC: Moja książka pt. ,, Coś więcej niż dotyk” jest książka bardzo emocjonalną. Czytelnik na każdym kroku będzie musiał zmierzyć się z bólem cierpieniem, niedowierzaniem, czy strachem. Zanim czytelnicy przystąpią do lektury, ważne aby uzmysłowili sobie że ta historia nie wydarzyła się naprawdę. Jest to całkowicie moja inwencja twórcza, natomiast być może gdzieś taka historia bądź podobna mogła się wydarzyć.

Sama tematyka jakiej dotykam jest bardzo delikatna a zarazem kontrowersyjna. Chodzi bowiem o molestowanie.

Wiem że na rynku czytelniczym znajduje się wiele książek o podobnej tematyce, które oparte są na biografii autora lub na prawdziwych wydarzeniach.

Moja powieść od początku do końca zawiera skomplikowaną fabułę, co jest rzadkością w tego typu książkach.

Główną bohaterką jest Monika. Dziewczyna wkraczająca w wiek dojrzewania ale i na pozór prowadząca sielankowe życie. Wszystko się zmienia pewnego wigilijnego wieczoru kiedy to Monika dowiaduje się jak wiele tajemnic kryje jej rodzina.

Skrywane tajemnice nie dotyczą jedynie rodziców dziewczyny ale w głównej mierze jej dziadków. Jedna z tych dwóch na pozór niewinnych osób zaczyna zmieniać jej życie w prawdziwe piekło które zapoczątkował niewinny dotyk.

Nastolatka będzie musiała wybrać czy chce odkryć prawdę o swojej rodzinie i swoim prześladowcy czy nadal ślepo będzie pozwalała na wykorzystywanie.

Wiele osób pomyśli że skoro jest to historia o nastolatce to powieść kierowana jest głównie dla takiej grupy wiekowej. Absolutnie nie! Książka kierowana jest dla każdej grupy wiekowej może i z naciskiem na osoby dorosłe.

Fabuła wzbogacona została o wstrząsające opisy molestowań, ale i zachowań osób które w różnoraki sposób mogą postrzegać wiek dojrzewania u dziewcząt! Gatunek do jakiego powieść została przypisana to thriller psychologiczny / kryminał .

Wierzę że emocje jakie zawarte są w tej historii będą oddziaływały na każdego czytelnika a historia skłoni do przemyśleń !

 

PB: Co właściwie skłoniło Cię do napisania książki?

AC: Dlaczego napisałam książkę?

Tak naprawdę chciałam mieć coś swojego. Coś co mogłabym po sobie pozostawić nie tylko dom, pamiątki ale i coś namacalnego . Właśnie czymś takim było dla mnie napisanie książki. Pozostawienie swoich myśli, spisanych na papierze, które zostaną przeczytane przez inne osoby i ustawione na półce.

Do realizacji mojego pomysłu w dużej mierze przyczyniła się pandemia. Nadmiar wolnego czasu, poświęciłam pisaniu.

Początkowo pisałam dla “siebie”. Nie miałam zamiaru nic wydawać, choć kiedy skończyłam pisać tą historię pomyślałam że warto by było aby ujrzała światło dzienne tym bardziej że poruszany jest w niej temat wydający się tematem tabu.

Co najśmieszniejsze początkowo miałam zupełnie inny pomysł na powieść natomiast kiedy zobaczyłam na pewnej grupie czytelniczej pytanie o tytuły książek o tematyce molestowania ale niebędące jednocześnie biografią, pomyślałam że to będzie to!

Idealna tematyka dla mojej pierwszej powieści! Tak też moje plany pisarskie się zmieniły, dzięki czemu wkroczyłam na rynek z historią “mocnego kalibru”.

PB: Gdzie można ją kupić?

AC: W obecnej chwili książka dostępna jest w każdej księgarni internetowej. Empik.com Taniaksiazka, Bonito, oraz w wielu wielu innych!

PB: Planujesz następne publikacje?

AC: Czy planuje kolejną książkę?

Planuję i to nie jedną!

W mojej głowie co rusz rodzą się nowe pomysły, które skrupulatnie spisuje i zaczynam nimi żyć. Będą to książki które również będą należały do gatunku thrilleru psychologicznego gdyż w tym gatunku czuję się najlepiej!

 

PB: Jak to jest “pisać książkę?

AC: Przeczytałam kiedyś takie zdanie:

“Kto czyta książki ten ma dwa życia. Ten kto pisze książki ma tych żyć nieskończenie wiele”.

Muszę przyznać że tak właśnie jest. Tworząc każdą postać jestem tak naprawdę kimś innym. Przyjmuje cechy, które całkowicie do mnie nie pasują. Muszę przestawić swoje myślenie ale i widzieć w wyobraźni to co chce napisać . I to jest najpiękniejsze w całym pisaniu.

Na co dzień wiodę swoje życie a kiedy siadam przed komputerem i zaczynam pisać jestem zupełnie kim innym.

Dla mnie pisanie było i jest ogromną przyjemnością choć nie jest to takie proste jak może się wydawać.

Czasem przez cały dzień mam wiele pomysłów które muszę w jednej chwili spisać tak aby o nich nie zapomnieć, a są dni w których odczuwam pustkę i nie jestem w stanie nic wymyśleć.

Bardzo ważne dla mnie jest to aby wszystko to co opisuje było realne, dlatego często zastanawiam się nad zachowaniem swoich bohaterów ale i emocjami które pragnę aby każdy czytelnik odczuwał.

Kocham to co robię i wiem że będę jeszcze dalej rozwijała swoją pasję!

Ważne aby w swoim życiu znaleźć swój cel!

Dla mnie prócz rodziny jest to jeszcze pisanie.

 

Osoby które czytają książki mają zapewne swoich autorów, mam nadzieję zę po przeczytaniu “Coś więcej niż dotyk” Agnieszka trafi na listę moich ulubionych takich jak Joanna Bujak (“Spadek”), Dariusz Domagalski (“Hajmdal”), Tom Clancy (“Polowanie na Czerwony Październik”) czy Alister MacLean (“HMS Ulisses”).

Może znacie jeszcze innych naszych pisarzy z Ornontowic?

A może chcecie by świat poznał jakiegoś waszego ulubionego autora?

Paweł Bilko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 − 29 =

Copyright © 2017 Wydawnictwo CERTE. All rights reserved.